Ödüller
2014

VitrA ve Artema’ya, Avrupa Birliği’nden Çevre Ödülü

VitrA ve Artema, “Avrupa Birliği Çevre Ödülleri” kapsamında önce Türkiye’de, ardından Avrupa’da birincilik ödülüne layık görüldü. Bölgesel Çevre Merkezi (REC Türkiye) tarafından düzenlenen Türkiye Programı’nda finale kalan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, ardından katılmaya hak kazandığı ve Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen programın “Yönetim” kategorisinde de birinciliği elde etti. Böylece, 1987 yılından bu yana düzenlenen programda, ilk kez Türkiye’den bir kuruluş ödül almış oldu.

VitrA ve Artema markalarının bütünsel sürdürülebilirlik yönetimi sistemi Blue Life ile kazandığı ödül, 1 Aralık 2014 tarihinde Fransa’nın Lyon şehrinde düzenlenen törende, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan’a takdim edildi.

Ödül vesilesiyle bir açıklama yapan Karamercan, “Sürdürülebilirlik, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri için kurum kültürünün vazgeçilmez bir parçası… Bu kapsamda benimsediğimiz Blue Life anlayışı; tasarım, üretim ve yönetim süreçlerimize öncülük ediyor. Satın alma sorumlusundan ArGe uzmanına, üretim planlamadan ürün yönetimi bölümüne kadar tüm çalışanlarımızla birlikte geliştirip uyguladığımız yönetim sistemi; her konuda bütünsel adımlar atmamızı sağlıyor” dedi. VitrA ve Artema’nın üretim, tasarım ve yönetim anlayışı olan Blue Life, “akıllı tasarımlarla, üretim sürecinde yenilenemeyen kaynak tüketimini ve kişi başına düşen su tüketimini en aza indirmeyi, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu çalışanlarına su ve enerji tasarrufu eğitimi vererek farkındalık ve sürdürülebilirlik kavramlarının önemini vurgulayan projeler yaratmayı ve toplumsal bir dönüşüme öncülük etmeyi” hedefliyor.Detaylar için tıklayın.

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri
1987 yılında bu yana Avrupa Çevre İçin İş Dünyası Ödülleri; büyüklüğünden veya faaliyet gösterdiği sektörden bağımsız olarak, çevre ile ilgili performansını geliştirmek ve sürdürülebilir ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak amacıyla projeler geliştiren ve hedefe erişmede en çok başarı kazanmış olan şirketleri ödüllendiriyor. Bu kapsamda yönetim, ürün, süreç ve iş alanında yeşil yeniliklere imza atan veya iş faaliyetleri ile biyoçeşitliliği birleştiren kurumlar ödüle layık görülüyor. Avrupa ödüllerine başvurabilmek için AB Üyesi veya üye adayı bir ülkede yer alan herhangi bir şirketin önce yarışmanın ulusal ayağında başarılı olması gerekiyor. İki aşamalı olan süreç, EBAE ödül sahiplerinin Avrupa'daki en ileri görüşlü, yenilikçi ve sorumlu şirketler olmasını güvence altına alıyor.

VitrA ve Artema’ya ISO Çevre ve Enerji Ödülü

VitrA ve Artema, İstanbul Sanayi Odası’nın, üye sanayi kuruluşlarının uygulamalarını değerlendirdiği “Çevre ve Enerji Ödülleri”nde, “Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi” kategorisinde birinciliği elde etti. İstanbul Sanayi Odası’nın, 2013 yılında gerçekleştirilen çevreci ürün ve uygulamalar için verdiği ödül; bütünsel sürdürülebilirlik yönetimi sistemi Blue Life ile kazanıldı. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah, 5 Aralık’ta düzenlenen törende ödülü aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Atalay Gümrah, “Eczacıbaşı Yapı Gereçleri olarak, sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarımıza 10 yıldır planlı ve sistemli şekilde devam ediyoruz. Bu yatırımlar kapsamında, dünyadaki doğal kaynakları korumanın sorumluluğuyla; üretim, tasarım ve yönetim politikalarımızdaki sürdürülebilirlik anlayışını, Blue Life çatısı altında birleştirdik. Tüm çalışanlarımızla birlikte geliştirip uyguladığımız yönetim sistemi, her konuda bütünsel adımlar atmamıza olanak sağlıyor.” dedi. Blue Life’ın, sürdürülebilirliği ekonomik, çevresel ve sosyal verilerle izleyen öncü sistemlerden biri olarak dünya çapında takdir edildiğini belirten Gümrah, “Tüm sektörlerden kuruluşların başvurduğu ‘Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi’ kategorisinde, 3 seviyede tetkik edilerek birinci olduk. Sürdürülebilirliğe verdiğimiz önemin takdir edildiğini gösteren ödül, bizi bu konuda istikrar ve sürekliliğe teşvik ediyor.” diye konuştu.

VitrA ve Artema, geçtiğimiz günlerde Blue Life ile “Avrupa Birliği Çevre Ödülleri” kapsamında önce Türkiye’de, ardından Avrupa’da birinciliğe layık görülmüştü. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri; REC Türkiye tarafından düzenlenen Türkiye Programı’nda finalist olmasının ardından Avrupa Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda da birinciliği elde etmişti.

VitrA ve Artema’ya Yeşil Nokta Ödülü

Su ve enerji tasarrufuna katkıda bulunan akıllı ürünleriyle bilinçli tüketicilerin tercihi olan VitrA ve Artema, ÇEVKO Vakfı tarafından verilen “Yeşil Nokta Ödülleri” kapsamında, “Büyük Ölçekli Kuruluşlar” kategorisinde teşvik ödülü aldı. VitrA ve Artema markalarının bütünsel sürdürülebilirlik yönetimi sistemi Blue Life için verilen ödül, 18 Haziran 2014 tarihinde The Marmara Hotel İstanbul’da gerçekleştirilen törenle takdim edildi. Vakfın sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarıyla örtüşen Blue Life; atıkların azaltılması, çevre yönetim sisteminin uygulanması, çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirilmesi, ambalaj tasarım çalışmaları, karbon ayak izinin azaltılması ve sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalar gibi kriterlerle değerlendirildi.

VitrA ve Artema’nın üretim, tasarım ve yönetim anlayışı Blue Life, “akıllı tasarımlarla, üretim sürecinde yenilenemeyen kaynak tüketimini ve kişi başına düşen su tüketimini en aza indirmek, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu çalışanlarına su ve enerji tasarrufu eğitimi vererek, farkındalık ve sürdürülebilirlik kavramlarının önemini vurgulayan projeler yaratmak ve toplumsal bir dönüşüme öncülük etmek” amacını taşıyor.

VitrA ve Artema’ya Kocaeli Sanayi Odası’ndan Çevre Ödülü

VitrA ve Artema, Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” kapsamında, “Büyük Ölçekli Kuruluşlar, Taş-Toprak Sektörü” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü. VitrA ve Artema markalarının bütünsel sürdürülebilirlik yönetimi sistemi Blue Life ile kazandığı ödül, 6 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilen bir törenle takdim edildi.

VitrA ve Artema’nın üretim, tasarım ve yönetim felsefesi Blue Life, “akıllı tasarımlarla, üretim sürecinde yenilenemeyen kaynak tüketimini ve kişi başına düşen su tüketimini en aza indirmek, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu çalışanlarına su ve enerji tasarrufu eğitimi vererek farkındalık ve sürdürülebilirlik kavramlarının önemini vurgulayan projeler yaratmak ve toplumsal bir dönüşüme öncülük etmek” anlayışını temsil ediyor.

VitrA ve Artema’ya “Yeşil Bina Zirvesi”nden Ödül

VitrA ve Artema markalarıyla hizmet veren Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, ÇEDBİK’in (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) düzenlediği 3. Uluslararası Yeşil Bina Zirvesi’nde verilen “Sürdürülebilirlik Ödülleri” kapsamında, bütünsel sürdürülebilrilik çalışmaları ve özellikle geçen yıl oluşturduğuYeşil Banyo Çözümleri referans kataloğuyla teşvik ödülüne layık görüldü. Grubun üretim, tasarım ve yönetim süreçlerinde doğal kaynakları koruma sorumluluğunun bir yansıması olarak hazırlanan çalışma, yapı sektöründe yeşil bina serfikasyonları konusundaki en kapsamlı çalışma olarak gösterildi. Referans katalog sadece 5 ay içerisinde internet üzerinden 87.000 kez indirildi.

Yeşil Banyo Çözümleri kataloğunda, VitrA ve Artema’nın ürünleri, binaları çevresel etkilerine göre değerlendiren ve dünya çapında kabul gören sertifikasyon programları LEED, BREEAM, DGNB bağlamında inceleniyor. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun, yapılarda suyun en çok kullanıldığı banyolara yönelik çözümleri, yeşil bina tasarlamak isteyen mimar ve mühendisler için rehber niteliği taşıyor.