Tasarım Anlayışı Olarak
Blue Life

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nin doğal kaynakları koruma sorumluluğu, konutlar ve toplu kullanım alanları için sunulan ürünlerin tasarımında başlıyor. VitrA ve Artema’nın tasarım anlayışının temelinde, geliştirilen pisuvar, klozet ve armatürlerde kullanılan suyun azaltılması, dolayısıyla kişi başına taze su kullanımı, elektrik tüketimi ve karbon salımında kritik oranlarda tasarruf sağlanması yer alıyor. Bu anlayışıyla tasarlanan ürünler, IF Design, Plus X Design ve Good Design gibi dünyaca ünlü ödüllere layık görülerek, uluslararası başarılar elde ediyor.

Klozet

Dünyanın en az su harcayan tuvaleti
2,5 / 4 L.

Dünyanın, Almanya Standartları Enstitüsü (LGA) onaylı ilk klozeti, yıkama yaparken kullandığı su miktarını 2,5 ile 4 litre arasında tutarak %60’a varan su tasarrufu sağlıyor.

Pisuvar

Su tüketmeden hijyen sağlayan pisuvar

İçindeki özel kartuş sayesinde, suya ihtiyaç duymadan hijyen sağlayan ve kötü kokuları gideren susuz pisuvar, hem kullanımda sudan tasarruf ediyor hem de ürünün temizliğini otomatik olarak yıkama yapmadan gerçekleştiriyor.

Sıçratmayan pisuvar

Sıçratmayan yüzey ve sensörlü yıkama teknolojisi sayesinde pisuvarlarda gereksiz su tüketimi engelleniyor; daha az su ve deterjanla temizlik sağlanıyor.

Armatür

Isı ayarlı akıllı armatürler

Artema armatürleri ısı ayarlı kartuşu sayesinde enerji tasarrufu sağlıyor. Kartuş, içinde geliştirilen özel teknoloji sayesinde, istendiğinde maksimum su sıcaklığı sabitlenerek gereksiz enerji tüketimi engelleniyor.

Fazla su kaybını önleyen kartuş

Artema armatürlerinin içinde kullanılan özel seramik kartuşlar, üzerlerindeki mil ayar sistemiyle, armatür maksimum seviyede açıldığında harcanabilecek su miktarına sınır getiriyor ve bu sayede %90’a varan su tasarrufu sağlıyor.

Minimum su tüketimi, maksimum tasarruf

Pure serisindeki armatürler, su tasarrufu sağlayan özel debi regülatörlü perlatöre sahip. Eviye ve lavabo bataryalarında kullanılan bu perlatör sayesinde, normalde 12 litre olan su akışını, en fazla 9 litrede tutarak %40’a varan su tasarrufu elde etmek mümkün.

Artema’dan kombi dostu armatür

Artema, sürdürülebilirlik anlayışını, maksimum su ve enerji tasarrufu sağlamaya yönelik olarak geliştirilen Q-Line Blueco armatürle ortaya koyuyor. Benzerlerinin aksine, kumanda kolu orta pozisyondayken kombiyi çalıştırmayan ve soğuk su kullandıran Q-Line Blueco, yılda 17 ton suyu ısıtacak enerjiden tasarruf edilmesini hedefliyor. Kişinin yalnızca istediği zaman sıcak su kullanmasına imkân sağlayan Q-Line Blueco eviye, banyo ve lavabo bataryaları, kombinin gereksiz yere çalışmasını önlüyor. Suyu ısıtmak için enerjiyi boşa harcamayan kombi dostu Q-Line Blueco, özel perlatör teknolojisi sayesinde, sudan da tasarruf edilmesini sağlıyor. Yumuşatılmış köşeli hatlarıyla farklılaşan, oynar perlatörü sayesinde dar veya geniş birçok lavaboyla uyum sağlayan Q-Line Blueco, doğa dostu armatür kullanmak isteyenlere hitap ediyor.

Suyu bilinçli kullanmak

C-Line serisine özel geliştirilen 90° tek yönlü, ısı ve debi limitörlü kartuş; su tüketiminin yüksek olduğu mutfaklarda daha az su ve enerji kullanımına katkıda bulunuyor. Suyu hava ile karıştıran özel debi regülatörlü perlatörü ise normalde 12 litre olan su akışını 9 litreye düşürüyor. Kuğu borulu eviye bataryasının 360° dönebilen yüksek çıkış ucu sayesinde, hareket alanı kısıtlı mekanlarda bile rahat ve pratik kullanım sağlanıyor.

Gizli perlatör

Özel tasarımı ile çıkış ucuna estetik bir görünüm katan gizli perlatör, suyu hava ile karıştırarak yumuşak ve dolgun su akışı sağlıyor. Perlatörün kireç oluşumundan kaynaklanan tıkanmaları engelleyen yapısı, su tasarrufuna katkı sağlıyor.

Suyun yönünü tasarrufa çeviren perlatör

Su tasarruflu perlatör, dakikada 12 litre olan su tüketimini, 7,5 ile 9 litre arasına indiriyor. Artema, özel debi regülatörlü perlatör sayesinde lavabo, bide ve eviye bataryalarında %40 oranında su tasarrufu sağlıyor.

Termostatik bataryalar

Termostatik banyo ve duş bataryaları, kullanıcıların banyo öncesinde su sıcaklığını ayarlamak için boşa harcadıkları sudan tasarruf ettiriyor ve suyun sıcaklığını istenilen derecede sabitleyerek güvenli kullanım sağlıyor.

Kullanıcısını gören armatür: AquaSee

AquaSee fotoselli lavabo bataryaları, kullanıcıyı algılayan özel sensör mekanizması sayesinde suyun otomatik akışını sağlıyor. Böylelikle toplu kullanım alanlarında %50’ye varan su tasarrufu elde ediliyor.

Ne zaman duracağını bilen armatür: AquaTouch

AquaTouch, dokunulduğunda önceden belirlenmiş zaman aralıklarında çalışıyor ve su kaybını önlüyor.

Algılarıyla hareket eden teknoloji: Aquafeel

Elektronik SST (Surround Sensitive Technology) lavabo bataryaları; elektromanyetik alanda sadece canlıların yarattığı değişimi algılayarak çalışan mekanizmasıyla, el değmeden kullanılabiliyor ve %50’ye varan su tasarrufu sağlıyor.

Suya sahip çıkan tasarım

Duş sistemlerinde kullanılan debi regülatörü, normalde dakikada 20 litre olan su tüketimini, dakikada 7 - 8,5 litre arasında tutarak %60 oranında su tasarrufu sağlıyor.

Lavabo

Daha az su kullanan lavabo

MOD lavabo, 6 cm derinliğindeki tasarımı sayesinde hem daha az kaynak kullanarak üretiliyor, hem de kullanıcısının daha az su tüketmesini sağlıyor.

Küvet

Daha az su kullanan küvet

Water Jewels koleksiyonunda bulunan küvet, sektör standardı olan 38-44 cm arasında değişen iç yüksekliği 30 cm’ye düşürerek, daha az su tüketilmesini sağlıyor. 42 cm’lik dış yüksekliğiyle ise özellikle yaşlı ve bedensel engellilerin kullanımına uygun.

Karo

Kendi kendini temizleyen karo teknolojisi: VitrA Photoactive

VitrA’nın özel teknolojisi ile üretilen, titanyum dioksit (TiO2) ile kaplı, fotokatalitik özelliğe sahip bu karolar, kendi kendilerini temizlerken aynı zamanda havayı temizliyor ve havasızlıktan oluşabilecek kötü kokuyu gideriyor. Sadece gün ışığı ve nem altındaki dış cephe için değil; tünel, havuz, hastane gibi alanlarda da kullanılabilen ürünün temizliği için deterjan gerekmiyor, böylelikle su ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Anti- bakteriyel özelliği sayesinde yüzeylerinde bakteri, mikrop gibi mikroorganizmaların yaşamasını engelleyen VitrA Photoactive karolar, uygulandıkları dış cephelerde mantar, küf ve yosun oluşumunu önlüyor.

İnce olduğu kadar çevreci karo: Slimetric

VitrA Karo, dış cephe uygulamalarında kullanılan 30x60 cm, 60x60 cm ve 60x120 cm ebatlarında karoların 9 mm olan inceliklerini 4,5 mm’ye kadar düşürdü. Bu yenilik, karoların ağırlıklarını %50’ye varan oranda azaltırken, taşıma ve üretimde enerjiden, dolayısı ile karbon salınımından tasarruf sağlıyor. İncelen ambalaj tasarımı ile ambalaj malzemesi yapımında kullanılan ağaç miktarı da azalıyor.

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımında VitrA Therm standartları

Binaların çatılarında, pencerelerinde ya da duvarlarında meydana gelen ısı kayıpları duvar, kolon ve kirişlerde %40 oranında gerçekleşirken, etkin bir ısı yalıtımı ile %50 oranında enerji tasarrufu yapabilmek mümkün. VitrA Therm, enerji ihtiyacını, dolayısıyla elektrik tüketimini ve kullanılan fosil yakıt miktarını indirgeyen ürünleriyle ısı yalıtımında çıtayı yükseltiyor. VitrA Therm ile kaplanan dört katlı bir binadaki yıllık enerji tasarrufu 103 ağacın bir yıl içindeki etkisine eşittir.

VitrA Teknolojileri

Bakteri yok

Nemli ortamlarda, kötü bakterileri yok etmek için üstün bir koruma gerekiyor. VitrAhygiene, tüm seramik ürünlere (lavabo, klozet, bide ve pisuvarlara), akrilik küvet ve duş teknelerine uygulanabilen benzersiz bir teknoloji. Seramik ürünlerde işlenmemiş sıra gümüş iyonların eklenmesi, akrilik ürünlerde plaka üretimi sırasında ham maddenin içine ilave edilen VitrA patentli mikroban malzemesi ile bakteri yayılmasına karşı %100’e yakın koruma sağlıyor.

Leke yok

Su lekeleri ve kireç artıkları, çoğu banyo için önemli bir sorun. VitrAclean teknolojisi, lavabolar, klozetler ve bideler için suya dirençli özel çift sırlama yöntemiyle uygulanıyor. Bu teknoloji sayesinde, seramik ürünler temizlik maddesi olarak kullanılan sert kimyasalların çok daha az kullanılmasıyla uzun süre lekesiz ve temiz kalıyor.

VitrA Photoactive

Işık ve havadaki nem ile kendi kendini temizleyen fotokatalitik seramiklerdir. VitrA Photoactive karo seramikler, nano boyutlu titanyum dioksit (TiO2) kaplıdır. Fotokatalitik özellikleri sayesinde kendi kendini temizleyen karo seramikler aynı zamanda havadaki kirlilikleri ve kötü kokuları yok ediyor. Işık ve havadaki nem ile aktive olduğu için özellikle dış cephe kullanımında ideal olan VitrA Photoactive, üstün teknoloji ile yüzeyine gelen kirlilikleri parçalayarak yok ediyor. Ayrıca havadaki kirliliklerin ve kokuların temizlenmesine yardımcı oluyor. VitrA Photoactive oksidasyon yeteneği ile antibakteriyel, antialgal, antifungal özelliklere sahiptir. Bu sayede karo seramik yüzeyindeki bakteri, mantar ve yosun gibi mikro organizmalar yok ediliyor. VitrA Photoactive istek üzerine tüm Rezidans karo seramiklere uygulanabiliyor.